Change font size

Increase size Decrease size Revert styles to default

Rímskokatolícka cirkev

Farnosť Cabaj-Čápor

Aktuality

Liturgický kalendár
Liturgické čítania na dnesSlovenské omše

 


Ochrana osobných údajov

 

Dozvedieť sa viac ... 


Pochod za život

 

pochod
Dozvedieť sa viac ... 

Cabaj

Filiálny kostol Najsvätejšej Trojice z roku 1750

Kostol bol postavený v roku 1750, pôvodne v barokovom slohu. Je postavený z pálených tehál a z kameňa. Pôvodne bol pokrytý šindľom. Kostol na začiatku nemal vežu. V roku 1789 pristavili drevenú vežu a umiestnili do nej dva malé zvony. Veža sa zvonením natoľko otriasala, že pukol predný kostolný múr. Murovanú vežu postavili až v roku 1791. 

Počas druhej sv. vojny v roku 1944 bol kostol zasiahnutý a veľmi poškodený. Zrútil sa plafón lode kostola. Ešte za vojny bol opravený, ale nie podľa pôvodného slohu, plafón kostola je odvtedy rovný. 

Pod kostolom je krypta a okolo kostola cintorín. Vchod do krypty bol zvonku, vedľa veže zo strany sakristie. Vchod do krypty bol v polovici 20. stor. zamurovaný. Krypta bola určená per rodinu Gebirth.

Súčasný interiér kostola nie je prevažne pôvodný. Z pôvodného interiéru sa zachoval klasicistický obraz sv. Trojice z konca 18. Storočia olejomaľba na plátne. Nad hlavným vchodom do kostola sa nachádza súsošie sv. Trojice. Majiteľom kostola je Rímskokatolícka cirkev, Farnosť Cabaj – Čápor.

 

Vyhľadávanie na stránke

Nezabudnite na blízkych

Dnes : Klement
Zajtra : Emília